Aqua Aerobik
Aqua Aerobik
Zapraszamy wszystkie panie i panów dbających o kondycję fizyczną, wygląd zewnętrzny i zdrowie na zajęcia aqua aerobiku:
- Zajęcia dostosowane do wieku i indywidualnych możliwości,
- Świetnie wykwalifikowana kadra instruktorska z wieloletnim doświadczeniem,
- Atrakcyjne zajęcia i cena.
Zajęcia odbywają się na obiektach:
Pływalna przy SP nr 1 w Bieruniu ul. Kadłubowa 15, tel. (032) 216-48-70:
- Poniedziałek i środa, godz. 20.00
Pływalna przy SP3, ul. Węglowa 11, tel. (32) 307-30-55:
- Wtorek: 19.00 i 20.00
- Czwartek: 17.40 i 18.40
Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zajęciach aqua aerobiku tylko i wyłącznie za zgodą rodziców !
Co to jest aqua aerobik?
To przede wszystkim świetna zabawa. By się nią cieszyć, nie musisz umieć pływać. Aqua aerobik to bezpieczna dla kręgosłupa i przyjemna dla ćwiczących forma aktywności fizycznej. Aqua aerobik wykorzystuje elementy aerobicu do ćwiczeń na Pływalniaie. ćwiczenia w wodzie są bardziej efektywne, ze względu na opór wody, który sprawia, że podczas zajęć aqua aerobic spalamy więcej (nawet 500 kcal w ciągu 45 minut) kilokalorii niż podczas zwykłych ćwiczeń.
Jak wyglądają zajęcia aqua aerobik?
ćwiczenia odbywają się na pływalni, w rytm muzyki - która nadaje odpowiednie tempo oraz mobilizuje do wykonywania wysiłku. Instruktor znajdujący się na brzegu pokazuje ćwiczenia, które wykonują uczestnicy. Do ćwiczeń używane są także: pasy wypornościowe, hantle piankowe, ciężarki na kostki i nadgarstki, deski pływackie, rękawiczki oporowe i rurki piankowe.
Zalety ćwiczeń w wodzie:
- odciążenie całego kręgosłupa i stawów kończyn dolnych i górnych,
- obniżenie tonusu (napięcia) mięśniowego,
- zwiększenie wytrzymałość organizmu i poprawia koordynację (zwiększa pojemność wyrzutową serca oraz siłę mięśni związanych z oddychaniem),
- zwiększenie ruchomości i zakresu ruchu w stawach,
- zwiększenie elastyczności mięśni, ścięgien, więzadeł,
- zwiększenie siły mięśni związane ze specyfiką treningu - ćwiczenia są wykonywane w odciążeniu z oporem,
- zwiększenie wytrzymałości organizmu, poprawa koordynacji ruchowej i równowagi,
- zmniejszenie cellulitu,
- zmniejszenie wrażliwości zakończeń nerwowych - działanie przeciwbólowe,
uwalniane w trakcie zajęć endorfiny wpływają korzystnie na samopoczucie, likwidując napięcie i stres, - wysmuklenie sylwetki oraz dodatkowo mobilizacji do kontroli wagi i pielęgnacji ciała (redukcja tkanki tłuszczowej)
- kontakty towarzyskie, dobra muzyka oraz relaks pozwalają na przyjemne spędzenie czasu.
ćwiczenia w wodzie jest wskazane są dla osób:
- po przebytych urazach np. złamania, skręcenia, zwichnięcia (wzmacnianie mięśni, zwiększanie zakresu ruchu unieruchomionych wcześniej stawów),
- dotkniętych bólami kręgosłupa i stawów, ponieważ przez zmniejszenie patologicznego napięcia mięśniowego i rozluźnienie aparatu stawowo-więzadłowego możliwy jest bezpieczny i bezbolesny trening wzmacniający (w odciążeniu z obciążeniem),
- dotkniętych niedomogami ze strony układu krążenia (o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich), dla których wysiłek w wodzie jest zalecany z uwagi na ułatwione odprowadzenia krwi żylnej z części obwodowej do centrum, a także z uwagi na przyspieszenie zdolności resorbcyjnych niewielkich opuchlizn,
- dotkniętych niedomogami ze strony układu oddechowego (o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich), dla których trening w wodzie to okazja do bardzo efektywnego angażowania mięsni oddechowych głównych jak i pomocniczych.
Dzięki wpływowi na psychikę wskazany jest dla osób:
- nie umiejących pływać (oswojenie, bezpieczeństwo, grupa),
- przemęczonych, zestresowanych (wytwarzanie „hormonu szczęścia” endorfiny),
- ze zmniejszoną wydolnością (możliwość indywidualnego regulowania intensywności zajęć),
- sportowców (jako relaks, odprężenie, odmiana oraz szybsza odnowa biologiczna).
PRZECIWWSKAZANIA:
- Choroby układu krążenia np: niewydolność krążenia, migotanie przedsionków, wady serca wrodzone, zakrzepowe zapalenie żył,i inne,
- Choroby układu oddechowego np: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, rozedma płuc, dychawica oskrzelowa (astma) z częstymi napadami duszności, i inne,
- Choroby przewodu pokarmowego np: wrzód żołądka i dwunastnicy, ostry nieżyt żołądka, ostre zapalenie jelit, wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych.
- Choroby układu dokrewnego np: nadczynność tarczycy, cukrzyca z powikłaniami, niedoczynność kory nadnerczy.
- Choroby laryngologiczne np: uszkodzenie małżowiny i przewodu słuchowego zewnętrznego, ostre zapalenie ucha wewnętrznego, choroby narządu przedsionkowego (błędnika), ostry i przewlekły nieżyt nosa i jam bocznych nosa, zapalenie migdałków podniebiennych.
- Przeciwwskazania okulistyczne np: ostre i przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie woreczka łzowego, zapalenie twardówki, odwarstwienie siatkówki.
- Przeciwwskazania chirurgiczne: ostre zapalne stany narządów jamy brzusznej, stany zapalne skóry, tkanki podskórnej, mięśni, czyraki, ropne zakażenia.
- Choroby ginekologiczne np: stany zapalne narządu rodnego, mięśniaki macicy z krwawieniami, ciąża ale tylko 6 tygodni przed porodem.
- Inne :stany zagrażające udarem mózgu, ostre i przewlekłe zapalenie nerek, choroby reumatyczne w stanie zaostrzenia, choroby krwi o przebiegu ostrym i postępującym, wszelkie choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała.
O zdolności do ćwiczeń decyduje lekarz!